szülés, születés
Amazon, Anya, Szerető vagy Matriarcha? Vajon egy negyvenes éveiben járó nő melyik életszakaszánál tart? Korábban könnyedén középkorúnak bélyegezték volna, de a 21. századi nőket már egyre kevésbé kötik a régi életkori kategóriák – így aztán a legutóbbi, 2006-os magyar megjelenése óta az Életkör csak még aktuálisabb lett. A két szerző, Elizabeth Davis és Carol Leonard által kidolgozott, születéstől halálig tartó női életkör szakaszai, a hagyományos archetípusok áthatják egymást, és a körnek nincs eleje, sem vége.
Bár a test működéséből következően bizonyos „vérmisztériumok” életkorhoz kötöttek – az első menstruáció vagy a változás kora –, saját sorsából adódóan minden nő más sorrendben éli meg az életkörét. Egyes szerepekhez többször is visszatér, másokat pedig egy az egyben kihagy. Lehet saját munkaterületén tapasztalt már huszonévesen, megélheti Szerető énjét válás után ötvenévesen, vagy lehet először Anya a negyvenes éveiben. Bábaként és női önismereti csoportok vezetőjeként a szerzők saját tapasztalataikra építve dolgozták ki az archetípusokat, aszerint, hogy a Születés, a Szerelem, az Alkotás vagy a Halál áll-e éppen az előtérben, illetve hozza el az elengedhetetlen változásokat.
A könyv része egy izgalmas teszt is, melynek segítségével az olvasó meghatározhatja, élete jelenlegi periódusában melyik archetípus áll hozzá a legközelebb, és milyen folyamatoknak lesz részese – ezáltal harmonikusabban élheti át azokat.
A női ügyek szakértőjeként elismert ELIZABETH DAVIS bábaként, gyógyító praktikák specialistájaként és tanácsadóként is dolgozott. Számos fórumon tart előadásokat a bábaságról, a szexualitásról és a spiritualitásról. Szabadidejében könnyűbúvárkodik, kertészkedik és túrázik. Elizabeth Davis Kaliforniában él, három gyermek édesanyja.
CAROL LEONARD, a modern bábamozgalom ősanyja, okleveles bába, már három évtizede praktizál. Ő volt az egyik alapítója az Észak-Amerikai Bábaszövetségnek. Saját birtokán, New Hampshire-ben egy Longmeadow Farm Szülőotthon nevű szülésközpontot vezet. Szívesen kertészkedik, síel és horgászik. Ezenkívül gyógynövényeket termel, szabadon tartott állatai vannak, és három megzabolázhatatlan fiúunokájával tölti az idejét.
Minden a megszületéssel kezdődik – de hogyan is hat valójában a születés az ember későbbi fejlődésére? És miként befolyásolták a születés folyamatának drámai változásai a Homo Sapiens törzsfejlődését? Michel Odent, az úttörő szülészorvos ezekre a kérdésekre keresi a választ könyvében, amely mérföldkőnek számít a születés és az evolúció összefüggésének vizsgálatában.
A szerző szerint ma már képesek vagyunk tudományos magyarázatot adni a szerzett tulajdonságok átörökítésére, amiben a születésnek kulcsszerepe van. Odent döntő fontosságúnak tartja, hogy az újszülött rögtön testi kontaktusba kerüljön azzal a személlyel, akivel közös antitesteken osztozik: vagyis az édesanyjával. Emellett a szülésnek az anya számára biztonságos körülmények között kell történnie: meleg, csendes, nem túl világos helyen, egy biztonságot nyújtó személy közelében.
A biztonságérzet az, amire a vajúdó nőnek leginkább szüksége van, ezt pedig olyan személy biztosíthatja számára, aki nagy tapasztalattal rendelkezik a szülések kísérésében. Odent azt vallja, hogy a szülés megkönnyítésére, a fájdalom elnyomására irányuló túlzott törekvések csak megakasztják a természetes folyamatot. A fő cél az, hogy a vajúdás zavartalanul, lehetőleg beavatkozások nélkül menjen végbe.
A francia szülészorvos forradalmi szemléletű kötete olvasmányos, ugyanakkor gondolatébresztő mű, amely számos újdonsággal szolgálhat azoknak, akiket érdekel, hogyan lehet valóban háborítatlan a szülés, és hogyan határozza meg születésünk módja az egész emberi faj jövőjét.
MICHEL ODENT nemzetközi hírű francia szülészorvos. Sebészetet tanult Párizsban, majd a Pithiviers Kórházban a sebészeti és szülészeti osztályon dolgozott; itt kezdte vizsgálni a szülést befolyásoló tényezőket. Ő vezette be az otthonos szülőszoba, illetve a szülőmedence fogalmát. Az úttörő londoni Primal Health Research Center alapítója, 15 könyv szerzője, amelyek 22 nyelven jelentek meg.
Az Útmutató szüléshez nagy sikerű szerzője ezúttal a szoptatásról írt lebilincselően érdekes könyvet. Ina May Gaskin széles körű tájékozottsággal közelít a témához, és amellett, hogy átadja a szoptatással kapcsolatos gazdag ismereteket és technikákat, szemléletével bátorítja a természetes anyai készségek használatát, növeli a szoptatást választó kismamák önbizalmát, és megerősíti őket döntésükben. Gaskin ugyanis meggyőző erővel bizonyítja az olvasóknak, hogy a szoptatás nem csupán egy jó „ötlet”, hanem hosszú és rövid távú hatásai révén a gyermek táplálásának legésszerűbb módja. A szerző egyformán hangsúlyt helyez a szoptatás élettanára és lelki kérdéseire, valamint feltárja, milyen kiemelkedő szerepet játszik a szoptatás anya és gyermek kapcsolatában és a korai kötődésben. Megismerhetjük a szoptatás pótolhatatlan előnyeit a koraszülöttektől kezdve az egyévesnél idősebb gyermekekig. A tapasztalatokra támaszkodó, közvetlen hangvétel, az egyszerre tudományos tényekkel alátámasztott, mégis olvasmányos stílus, valamint a szoptató anyák által elmesélt megható és izgalmas történetek olyan egyedülálló kézikönyvvé teszik Gaskin művét, amelyet már a tinédzserek kezébe is érdemes odaadni, leendő szülők számára pedig nélkülözhetetlen! INA MAY GASKIN a világ legismertebb hivatásos bábája, számos tudományos folyóiratban publikál, több egyetemen tanít, tapasztalatait nemzetközi konferenciákon osztja meg az érdeklődőkkel. Több mint harmincöt éve dolgozik a Tennessee állambeli Summertownban található Farmon, ahol a közösségbe tartozó nők közel száz százaléka képes volt kizárólag anyatejjel táplálni a gyermekét…
„MINDENKINEK olvasnia kell ezt a könyvet… Meggyőző bizonyítéka annak, miért fontos a szülés kultúránk, sőt az egész emberiség fennmaradása szempontjából. Ina May felülmúlta önmagát!” – Elisabeth Davis, az Orgazmikus szülés szerzője
Az Útmutató szüléshez és Útmutató szoptatáshoz című alapkönyvek szerzője, Ina May Gaskin a Minden szülés számítban arra hívja fel a figyelmet, hogy mindannyiunkra hatással van, hogy a nők hogyan élik meg a szülést. A természetes szülési képességbe vetett bizalom újrateremtése hatalmas lehetőséget kínál a családoknak és az emberiség egészének egyaránt.
Ma a fejlett országokban minden harmadik gyerek császármetszéssel jön a világra. Emiatt a nők nagyobb valószínűséggel vesztik életüket szülés közben, mint annak idején az ő édesanyjuk. Az újszülöttkori, illetve gyermekágyi halálozások arányára is negatív hatást gyakorol a császármetszések folyamatos terjedése. Lassan elvész a női testbe és a női döntésbe vetett hit.
Ina May Gaskin, aki szülési gyakorlatának példamutatóan alacsony beavatkozási, megbetegedési és halálozási arányával szerzett nemzetközi elismerést, azt vallja, hogy a biztonságos szülés titka, ha tiszteletben tartjuk az esemény természetes menetét. A Minden szülés számít megmutatja, hogyan bízzunk a nőkben, hogyan értékeljük a szülést, hogyan gondoskodjunk családunkról, és hogyan egyeztessük össze a modern életet egy olyan folyamattal, amely egyidős az emberiséggel.
INA MAY GASKIN a világ legismertebb hivatásos bábája, számos tudományos folyóiratban publikál, több egyetemen tanít, tapasztalatait nemzetközi konferenciákon osztja meg az érdeklődőkkel. Több mint harmincöt éve alapította meg a modern bábaság bölcsőjének számító, Tennessee állambeli legendás Farmot, ahová a világ minden tájáról érkeznek nők, hogy gyermeküket természetes úton, támogatott környezetben hozzák világra.